Ile kosztuje piec gazowy i czym kierować się przy jego wyborze?
Najważniejszym do dobrania parametrem jest moc kotła. Właściwe jej dobranie gwarantuje ciepły dom, bez poboru zbyt wielkiej ilości gazu, co wpłynie korzystnie na stan naszego portfela.
Co warto wiedzieć o piecach gazowych?
Ogromną zaletą pieców gazowych jest fakt, że nie wymagają one magazynowania opału. Przy braku podpiwniczenia lub niewielkiej kotłowni jest to bardzo ważna kwestia. Cena pieca gazowego uzależniona jest od jego rodzaju. Największa różnica jest pomiędzy kotłami kondensacyjnymi a tradycyjnymi piecami. Jeżeli chcemy również korzystać z pieca gazowego do podgrzewania wody, należy uzupełnić go o zasobnik. Coraz częściej kotły gazowe stanowią uzupełnienie energetyczne dla zainstalowanych w domach systemów pozyskiwania energii odnawialnej.
Bezpieczeństwo użytkowania kotłów gazowych
Odpowiednie zabezpieczenie oraz regularne serwisowanie jest podstawą bezpiecznego użytkowania pieców gazowych. Koszty ewentualnych napraw mogą być duże, warto więc zainwestować w regularne serwisy pieca. Umożliwią one jednocześnie całkowitą kontrolę na działaniem kotła według zadanych parametrów. Wśród najważniejszych części, na które należy zwrócić uwagę, znajdują się przede wszystkim czujniki czadu oraz czujniki temperatury pieca gazowego. Koszty tych części są niewysokie natomiast elementy te mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Rodzaj wybranego kotła oraz sposób jego działania uzależnia cenę pieca gazowego. Jednak w porównaniu do innych, dostępnych na rynku, urządzeń grzewczych nie są one bardzo kosztowne. Najtańsze będą tradycyjne, niekondensacyjne piece z otwartą komorą spalania. Ceny kotłów gazowych kondensacyjnych są zazwyczaj wyższe o przynajmniej 1000 złotych. Jednak różnica ta, nie jest aż tak duża, uwzględniając ich wyższą sprawność oraz bardziej zaawansowane zabezpieczenia. Najwięcej wydamy wybierając najbardziej zaawansowane technologicznie modele kotłów kondensacyjnych.
Pamiętajmy jednak o tym, że dobranie mocy kotła do rzeczywistych potrzeb budynku, jest kluczowe, aby cieszyć się z wydajnej, ekonomicznej i ekologicznej pracy naszego pieca.